Шпарагівка в сметані: як приготувати, щоб було смачно

Шпарагівка в сметані

Шпарагівка в сметані – проста страва, яку пам’ятаємо з дитинства. Проте не всі знають, як її приготувати, щоб було смачно. Пропонуємо приготувати квасольку за вказаним рецептом.

Шпарагівка в сметані

Для приготування цієї страви можна брати або зелену, або жовту шпарагівку. Смак її однаково буде неперевершений.

Користь шпарагівки для організму не потребує доведення.  Вживання шпарагівки може знизити ризик деяких видів раку, покращити зір, допомогти запобігти деяким вродженим вадам розвитку та знизити ризик серцево-судинних захворювань. Все це можна пояснити лютеїном і зеаксантином, потужними сполуками, що містяться у квасолі.

Шпарагівка містить вітамін В12. Магній, що міститься в стручковій квасолі, також може відігравати важливу роль у збереженні здоров’я серця. Клітковина допомагає знизити рівень холестерину та артеріального тиску. Недостатнє споживання клітковини часто пов’язують із закрепами. Клітковина також покращує загальну функцію шлунково-кишкового тракту.

Інгредієнти для приготування шпарагівки

Щоб насолодитися шпарагівкою в сметані, вам знадобляться шпарагова квасоля, морква, цибуля, сметана, часник, сіль, перець, зелень.

  • 0,5 кг шпарагової квасолі;
  • 1 морквина;
  • 1 велика цибулина;
  • 150 г сметани;
  • 3 зубці часнику;
  • сіль, перець;
  • олія;
  • кріп, петрушка.

Процес приготування шпарагівки в сметані

Для цієї страви треба брати молоду квасолю, якщо вона перезріла, то під час готування стручок буде відділятися від квасолин. Насамперед потрібно помити та перебрати квасолю, відрізати хвостики, бо вони тверді. Далі ріжемо стручки на невеликі шматочки, але можна варити і цілі стручки.  Шпарагівку заливаємо водою. Від закипання варимо 15 хвилин.

Більше рецептів читайтев нашому Телеграм-каналі. Знайдете багато корисного та цікавого для себе.

Поки шпарагівка вариться, чистимо цибулю і нарізаємо дрібними кубиками. Викладаємо нарізану цибулю на пательню з олією. Моркву чистимо і натираємо на грубій тертці. Також викладаємо на пательню до цибулі. Цибулю з морквою тушкуємо до м’якості.

Відціджуємо шпарагівку і викладаємо назад у баняк, в якому вона варилася. Додаємо підсмажені моркву і цибулю, перемішуємо і тушкуємо під кришкою 10 хвилин. Додаємо сметану (найкраще брати більшою жирності), солимо, перчимо і тушкуємо ще 5-7 хвилин. Вичавлюємо часник і додаємо до квасолі. Виключаємо газ і настоюємо шпарагову квасолю в сметані під кришкою 15-20 хвилин. Посипаємо подрібненими петрушкою і кропом.

Читайте більше смачних рецептів:

Опублікував(ла)Лариса Іванівна
Попередній запис
Рагу з овочів і філе: покроковий рецепт приготування
Наступний запис
Бендерики з м’ясом: рецепт приготування
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *